Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler

AYDER YAYLASI ve ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Ayder yaylası ve çevresinde sizi büyüleyecek güzellikte doğa manzaraları ile hemen hemen her adımda karşılaşabilirsiniz.

Özellikle Huser, Samistal, Pokut, Sal, Gito, Gito/Kundiyan, Kale/çiçekli, Kale/başyayla yaylalarından öğleden sonra alt tarafta kalan yaylaların üzerine çöken sis nedeni ile oluşan bulut denizi üzerinden, Kaçkar dağları doruk noktalarının oluşturduğu adacıkları ve güneşin batışını izleyebilirsiniz.

Hemşin gizeminin en güzel örnekleri olan 150-200 yıllık köy konaklarını mutlaka görmelisiniz. Çamlıhemşin Ortan Köyü en çok ziyaret edilen ve beğenilen konakları ile ünlü turistlik köyümüzdür.

Fırtına vadisi milli parklarındaki köyler içerisinde doğallığını halâ korumakta olan Çat ve Elevit köylerini görmenizi tavsiye ederiz. Bu köylerdeki restoranlarda yöresel yemekleri yiyebilirsiniz.

İşte Ayder ve çevresinde gezip görebileceğiniz diğer doğal güzelliklerimiz;

Ayder Kaplıcaları
Zil Kale (Zir Kale)
Kalei Bala
Gelin tülü şelalesi (Tiçko Şelalesi)
Tar Deresi Şelalesi (Bulut Şelalesi)
Palovit Şelalesi
Samistal yaylası
Galer düzü Kamp ve festival alanı, Kır restoranları
Kavrun Yaylası, Pansiyonları ve Yayla Kahveleri
Çeymakçur Yaylası
Gito Yaylası
Pokut Yaylası
Hazındak Yaylası
Hamlakit Yaylası
Sal Yaylası
Badara Yaylası
Huser Yaylası
Avusor Yaylası
Hodeçur Davalı Yayla

AKTİVİTELER
OLTA BALIKÇILIĞI
Fırtına deresinin bütün kollarında doğal alabalık bulunmaktadır. Yaz sezonunda izne tabi olarak sportif olta balıkçılığı yapılabilmektedir.

JEEP SAFARİ
Fırtına vadisinde bulunan güzellikleri görmek için şüphesizki yürümek gerekmektedir. Ancak yürüyüş konusunda sıkıntısı olan yada bu vahşi vadide araç kullanmak isteyen meraklılar içinde oldukça uygun offroad parkurları vardır. Kiralayabilecekleri arazi araç larıyla vadide bulunan yayla yollarında bu aktiviteyi gerçekleştirebilirler. Ayder-Huser yolu, Çamlıhemşin-Hamlakit yolu, Hamlakit-Palovit-Samistal yolu, Çamlıhemşin-Pokut -Sal yayla yolları jeep safari için oldukça uygun parkur lardır.

RAFTİNG
Rafting sporu fırtına deresinde son yıllarda oldukça yaygın olarak yapılmaktadır. Macera seven ziyaretçiler için adrenalini yüksek bir aktivitedir. Mayıs-haziran döneminde profesyoneller için, temmuz-ağustos döneminde ise amatör gruplar için su seviyesi uygundur.

TREKKİNG
Fırtına vadisi içerisindeki bulunan yaylalarda trekking sporu için oldukça uygun parkurlar mevcut olup, keşfedilmeyi bekleyen yeni parkuru da içinde barındırmaktadır.
Bu parkurlar içerisinde; Avusor-Peryatak – Çamyatak –Ayder, Ayder- Hazindağ- Pokut ve Kavron-Samistal- Ayder parkurları doğa tutkunlarının yürüyüşlerinde vazgeçemedikleri güzergâhlardır.
Bütün bu güzergâhlarda araç yolu olmayıp yüzyıllar boyunca yaylacılar tarafından kullanılan doğal patika yollar bulunmaktadır. Uzman rehberler eşliğinde bu parkurlarda güvenle hizmet verilmektedir. Sabah 11 den sonra ani bastıran sis ve yağmura karşı almanız gereken bir takım önlemler vardır. Yürüyüşe çıkmadan önce pusula ve parkur haritasını doğada kaybolmamak için mutlaka yanınızda bulundurunuz. Sisten kaybolma durumunda geldiğiniz yöndeki vadi yataklarında bulunan derelerin su seslerine doğru yol almanız faydalı olacaktır.

Samistal Yaylası